Kā sagatavoties attālinātajai darba intervijai?

Mūsdienās arvien vairāk starptautisku uzņēmumu, kā arī personāla atlases kompāniju izmanto telefonu vai Skype sākotnējo darba interviju veikšanai. Tas ļauj būtiski ietaupīt gan personāla atlases speciālista, gan kandidāta laika resursus. Tāpēc jābūt gatavam attālinātajai darba intervijai.

Ne vienmēr intervētājs vai kandidāts var ierasties uz darba interviju, it īpaši ja katrs atrodas citā pilsētā vai citā valstī. Šajos gadījumos telefonintervija vai Skype intervija ir lielisks risinājums personāla atlases speciālistiem, lai veiktu pārrunas attālināti.

Jāņem vērā, ka telefonintervijas vai tiešsaistes darba intervijas parasti tiek pielietotas tikai pirmajā pārrunu reizē jeb sākotnējā atlasē. Tās pagaidām pilnībā neaizvieto klātienes tikšanās, lai galīgi vienotos par darba attiecību uzsākšanu.

Tiešsaistes, piemēram, Skype intervija ir liels pluss, ja darbinieks tiek meklēts kādam reģionālajām birojam – pāris klikšķi un intervētājs jau sarunājas ar potenciālo kandidātu. Ja vienošanās netiek panākta, neviena no pusēm nav patērējusi papildus naudas vai laika resursus, piemēram, ceļam uz pārrunu vietu. Turklāt kandidāts mēdz justies drošāk tieši sev ierastos apstākļos. Un gadījumos, kad kāda no pusēm jūt, ka intervija tomēr neiet sekmīgi, pārtraukt sarunu tiešsaistē ir vieglāk nekā tiekoties personīgi.

Lūk, daži praktiski padomi, kā sagatavoties veiksmīgai attālinātajai darba intervijai un uzvesties tās laikā:

  • Parūpējies, lai intervijas laikā Tevi neviens netraucētu vai arī saruna netiktu noklausīta. Vislabāk intervijas laikā telpā atrasties vienatnē. Ja intervijas laikā esi mājās, brīdini pirms tam mājiniekus. Ja tā ir telefonintervija, tad nekad nepiekrīti atbildēt uz jautājumiem, kad atrodies uz ielas vai kādā sabiedriskā vietā. Vienojies ar intervētāju par abiem izdevīgu laiku. Ja tā ir Skype intervija, pārbaudi, vai esi atslēdzis skaņu mobilajam telefonam, lai nejaušs zvans neiztraucētu.
     
  • Līdzīgi kā ejot uz klātienes interviju, tā arī attālinātajai intervijai vajag ar pienācīgu atbildību sagatavoties – ievākt ziņas par uzņēmumu, izdrukāt un turēt priekšā savu CV, pārdomāt jautājumus, kurus vēlies uzdot intervētājam par konkrēto uzņēmumu vai amata pozīciju u.tml.
     
  • Nebaidies pārjautāt vai precizēt jautājumu, ja neesi to saklausījis. Ja sarunas laikā būtiski traucējumi telefona vai interneta sakaros, labāk uz brīdi pārtraukt interviju un pārzvanīt. Pārprašana intervijā ir bīstams aspekts.
     
  • Neskatoties uz to, ka tā ir attālinātā darba intervija, esi lietišķs un korekts, izvairies no divdomīgiem jokiem, žargona vai vienkāršrunas vārdiem. Familiaritāte te arī nav vietā.
     
  • Skype intervijā izskatam jābūt koptam. Ģērbies tik pat pārdomāti, kā uz klātienes darba interviju. Skype intervijai izvēlies atbilstošu fonu, kā arī, ja kamerā būs redzams Tavs darba galds, pārliecinies, ka tas ir kārtībā, jo „kreatīva izgāztuve” nerada diez ko pozitīvu iespaidu. Intervijas laikā mēģini uzturēt acu kontaktu, jo tas ir svarīgs gan klātienes, gan attālināto pārrunu laikā. Skatieties web kamerā.
     
  • Pirms video intervijas laicīgi pārbaudi datortehniku, kameras un mikrofona darbību, noregulē skaņu. Var gadīties, ka personāla atlases speciālists intervijas laikā vērtēs ne tikai Tavas atbildes uz jautājumiem, bet arī Tavu prasmi strādāt ar video zvaniem.